– rövidfilmek és beszélgetés
– rövidfilmek és beszélgetés
A Centropa Alapítvány különleges filmválogatásában az érdeklődők öt rövidfilmen keresztül pillanthatnak be a magyar zsidóság néhány izgalmas, múlt századi élettörténetébe. Ezzel a válogatással a magyarországi holokauszt 80. évfordulójára is emlékezünk.
Beszélgetőpartnerek: Lieberman Mária (Centropa Alapítvány), Kenesei Marcell (JCC Budapest – Bálint Ház)
Bevezetés a 20. századi magyar zsidóság történetébe
A film a magyarországi zsidóság 20. századi történetét idézi fel, végigvezetve a nézőt a század meghatározó eseményein és fordulópontjain, a dualizmus korától a rendszerváltásig ívelő történelmi utat bemutatva. A századfordulón zsidó gyárosok, bankárok, olimpiai bajnokok, Nobel-díjasok, írók és más kiváló tehetségek gazdagították a magyar társadalmat, ám ez az aranykor az első világháborúval megszakadt. Bár a két háború közötti időszak sem volt könnyű a magyar zsidók számára, a második világháború borzalmaira semmi sem készíthette fel őket.
Egy jó nyaralás csodákra képes
Katarína Löfflerová története betekintést nyújt a két világháború közötti Pozsony zsidó középosztálybeli életébe, amelynek szerves része volt a zsidó iskola világa, valamint a sportklubokban töltött szabadidő, síelés a Tátrában, nyaralás a Balatonnál és vízisí a dalmát tengerparton. Egy valódi női életút, átszőve humorral és tragédiával.
Szerelem papírrepülőn
Kinszki Imre sokkal több volt, mint amatőr fényképész; ma kora egyik kiemelkedő tehetségű művészeként ismerjük el. Fényképei, amelyeket felesége és akkor mindössze tízéves lánya, Judit mentett meg a budapesti gettóban, ma a modern fotóművészet remekművei közé tartoznak. A háború sajnos derékba törte Kinszki Imre még kibontakozó művészi karrierjét.
Galpert Ernő: Vallásos családban nőttem fel…
Egy haszid gyermekkor története Közép-Európa ortodox zsidóságának és haszidizmusának fellegvárában, Munkácson, abban a városban, amely a 20. század során több ország fennhatósága alatt állt – az Osztrák-Magyar Monarchiától kezdve az Első Csehszlovák Köztársaságon és a Szovjetunión át egészen a független Ukrajnáig.
A pokol polgármestere
Egy különleges magyar történet egy emberről, aki mintha több mint 40 éven át arra a pillanatra készült volna, amikor a legnagyobb szükség volt rá. Domonkos Miksa tisztként szolgált az első világháborúban, a második világháború alatt élelmet, ellátmányt és gyógyszereket juttatott el a gettóba, együtt dolgozott Raoul Wallenberggel. Az 1950-es években az ÁVH letartóztatta, azzal vádolva, hogy ő ölte meg Wallenberget. Domonkos Miksa története az emberi bátorság és tragédia megindító példája.
Beszélgetnek: Lieberman Mária, Kenesei Marcell
Moderátor: Rangos Katalin
November 30., szombat 15:30, Puskin mozi